Co się wydarzy w 100 kolejnych dni

Dzieci jeszcze bardziej uzależnią się od tabletów, ograniczą swój rozwój emocjonalny i intelektualny, utracą relacje z przyjaciółmi – zapewnij na ile możesz swojemu dziecku kontakty z rówieśnikami, motywuj je do czytania, zachęcaj do aktywności bez technologii.

Wzrośnie przemoc domowa, zwiększy się ilość alkoholików i  samobójców, będzie więcej chorych na depresję, nastąpi retraumatyzacja starszych pokoleń – chroń psychikę swoją i innych utrzymując stały kontakt z rodzicami, informuj służby gdy będziesz świadkiem przemocy.

Część firm z branż takich jak hotelarska, gastronomiczna, rozrywkowa, fitness, turystyczna i innych zbankrutuje, co zwiększy bezrobocie i uniemożliwi wielu ludziom realizację ich życiowych i zawodowych potrzeb – wspieraj jak możesz tych, którzy są w gorszej sytuacji.

Pozbawieni opieki zdrowotnej pacjenci będą umierać lub ich stan zdrowia się pogorszy, organizm będzie osłabiany brakiem aktywności fizycznej i siedzeniem w domu. Zadbaj w miarę możliwości o zdrowie swoje i najbliższych oraz zapewnij właściwą opiekę.

Należne wolności obywatelskie będą ograniczane, policja może stać się bardziej agresywna – poznaj swoje prawa, miej telefon do prawnika pod ręką i pod żadnym pozorem nie daj się zastraszyć.

Te 100 dni wymaga od Ciebie dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne, wspierania finansowego, emocjonalnego i intelektualnego tych, którzy są w kolejnym dołku, zapewnienia właściwego środowiska rozwoju i relacji całej swojej rodzinie, myślenia analitycznego oddzielającego fakty od propagandy.

Autor: Dr Mateusz Grzesiak psycholog, ekonomista, wykładowca akademicki.